Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie zgodnie z Polityką prywatności.

Czy kierowca płaci za niezapięte pasy pasażera?

pasy bezpieczeństwa
Drukuj

Średnia ocena: 0.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Zapinanie pasów ma duży i pozytywny wpływ na bezpieczeństwo podczas podróżowania samochodem. Mogą one znacząco zmniejszyć obrażenia w przypadku uczestniczenia w wypadku. Mimo tego, że stosowanie pasów jest obowiązkowe i wiąże się z karami finansowymi, to i tak wiele osób z nich nie korzysta. Dowiedz się, dlaczego zawsze należy je zapinać oraz co grozi za nieprzestrzeganie przepisów, które ich dotyczą.
Funkcjonariusze policji nie tylko kontrolują, czy osoby podróżujące samochodami mają zapięta pasy i wystawiają mandaty. Prowadzą także różne akcje mające na celu zachęcenie do korzystania z tych obowiązkowych zabezpieczeń.
 

Dlaczego zawsze trzeba zapinać pasy? 


Mandat to nie jedyne zagrożenie, które wiąże się z jazdą samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Podczas zderzenia z przeszkodą nawet przy niewielkiej prędkości na kierowcę oraz pasażerów działa duża siła przeciążenia. Ich ciała staje się o wiele cięższe niż w rzeczywistości, dlatego stanowią oni sami dla siebie oraz pozostałych współtowarzyszy podróży ogromne zagrożenie. 

Szacuje się, że używanie pasów bezpieczeństwa może nawet dwukrotnie zwiększyć szansę na przeżycie wypadku samochodowego. Mogą one nie tylko uchronić przed śmiercią, ale także zminimalizować poważne obrażenia. Bardzo ważne jest nie tylko samo ich zapinanie, ale także to, aby robić to w poprawny sposób. 

Dlaczego zapinanie pasów jest tak ważne nie tylko przez osoby siedzące z przodu pojazdu, które w chwili uderzenia mogą wypaść przez szybę? Pasażerowie znajdujący się na tylnej kanapie w chwili uderzenia stają się żywymi pociskami. Mogą uderzyć w inne osoby z ogromną siłą, prowadząc tym samym do poważnych uszkodzeń ciała, a nawet śmierci. 
 

Pamiętaj! Nawet jeśli Twoje auto jest wyposażone w poduszki powietrzne, to nie są one w stanie zamortyzować siły uderzenia, jeśli nie będziesz mieć zapiętych pasów. Co ważne, silne uderzenie w poduszkę bez zapiętych pasów może spowodować dodatkowe obrażenia. 
 

Ile wynosi mandat za brak pasów?


Aktualnie obowiązujący taryfikator mandatów przewiduje karę w wysokości 100 zł za tego rodzaju wykroczenie. Zastanawiasz się, ile punktów za niezapięte pasy może otrzymać kierowca? W takim przypadku zostanie on ukarany 5 punktami. Limit dla doświadczonych kierowców to 24 punkty, a dla osób, które mają prawo jazdy krócej niż rok – 20. Oznacza to, że kilkukrotne popełnienie tego wykroczenia może skutkować zatrzymaniem dokumentu lub uprawnień.
 

Kto płaci mandat za niezapięte pasy pasażerów?

Obowiązek zapinania pasów dotyczy nie tylko kierowcy, ale także wszystkich pasażerów. Do prowadzącego pojazd należy upewnienie się, że każda osoba zastosowała je przed rozpoczęciem podróży. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na mandat w wysokości 100 zł oraz 5 punktów karnych. Co ważne, kara finansowa dotyczy zarówno kierowcy, jak i pasażera. Co więcej, jeśli w samochodzie znajduje się więcej niż jedna osoba (oprócz kierowcy), która nie ma zapiętych pasów, to liczba punktów wzrasta do 8. Warto więc sprawdzić, czy każda osoba zapięła pasy, aby uniknąć nieprzyjemności.
 

Mandat za brak pasów – czy zawsze jest wystawiany?


Nie zawsze jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa skutkuje nałożeniem mandatu karnego. Jest to związane z tym, że w art. 39 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym określa, że ten obowiązek nie dotyczy m.in.:
 
  • ]osób z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do ich używania,
  • kobiet w widocznej ciąży,
  • instruktorów lub egzaminatorów podczas szkolenia bądź egzaminowania,
  • policjantów, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej,
  • funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa i żołnierzy Żandarmerii Wojskowej w trakcie wykonywania czynności służbowych,
  • członków zespołu medycznego, gdy udzielają pomocy,
  • kierowców taksówek w trakcie przewożenia pasażera,
  • konwojentów podczas transportu,
  • osób chorych oraz niepełnosprawnych transportowanych na noszach bądź wózku inwalidzkim.

Nie każdy właściciel pojazdu i kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że brak zapiętych pasów w przypadku kolizji czy wypadku może skutkować obniżeniem lub odmową wypłaty odszkodowania. Takie zachowanie może bowiem być uznane za przyczynienie się do szkody. Ubezpieczyciel przeanalizuje całą sytuację, ale jeśli dojdzie do wniosku, że brak pasów np. przyczynił się do urazu, to otrzymanie odszkodowania może być bardzo kłopotliwe.
 

Jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa?


Samo zapięcie pasów nie wystarczy, aby zapewniły one odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest, aby zrobić to dobrze. Przede wszystkim powinny one płasko przylegać do ciała, a pas na biodrach opinać je możliwie najniżej. Z kolei część piersiowa powinna przebiegać nad środkiem barku. Dzięki temu nie będzie się zsuwał. Aby najlepiej dopasować pasy do indywidualnych potrzeb, należy przestawić górny punkt mocowania umieszczony na bocznym słupku. Inne zasady, których należy przestrzegać to:
 
  • wsiadając do auta w odzieży wierzchniej, najlepiej ją zdejmij przed zapięciem pasów, a jeśli nie jest to możliwe, to rozepnij, aby taśmy jak najbardziej przylegały do ciała,
  • naciągnij część piersiową, aby wyeliminować ewentualne luzy.

Sporo kontrowersji budzi kwestia stosowania pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży. Zgodnie ze wspomnianymi już przepisami prawa na jej zaawansowanym etapie ich używanie nie jest obowiązkowe. Oznacza to, że przyszła mama jeżdżąca bez pasów nie zostanie ukarana mandatem. Jednak warto je stosować mimo tego zapisu. Prawidłowo zapięte pasy nie stanowią bowiem zagrożenia dla kobiety oraz jej dziecka. Wbrew przeciwnie, mogą uratować przed śmiercią lub poważnymi obrażeniami. 

Kobiety w ciąży, które obawiają się stosowania klasycznych pasów bezpieczeństwa, mogą sięgnąć po specjalne adaptery. Umożliwiają one zmianę pasa biodrowego w taki sposób, że znajduje się on pod brzuchem, a nie na nim. Dzięki temu zostaje wyeliminowane ryzyko niewłaściwego zapięcia tej części, która mogłaby nadmiernie uciskać brzuch wraz z dzieckiem. 
 

Pasy bezpieczeństwa a dzieci – co trzeba wiedzieć?


Dzieci o wzroście do 150 cm muszą być bezwzględnie przewożone w fotelikach. Po przekroczeniu tego limitu mogą podróżować w samochodzie na siedzeniu pasażera z zapiętymi pasami. W pierwszym przypadku także trzeba odpowiednio je zabezpieczyć, aby zminimalizować ewentualne obrażenia, które mogą być następstwem zdarzenia drogowego.

Najmłodsze dzieci podróżują w fotelikach wyposażonych w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Muszą być one dobrze zapięte oraz naciągnięte. Tylko wtedy spełnią swoją funkcję. Dodatkowo wcześniej należy upewnić się, że cały fotelik jest stabilnie i mocno zamontowany. 

Starsze dzieci muszą jeździć w modelach z najwyższej grupy wagowej. W takim foteliku podróżują zapięte zwykłymi pasami samochodowymi. Rodzice dość często powtarzają błędy, które mogą skutkować obniżeniem poziomu bezpieczeństwa. Jednym z nich jest zapinanie pasów na grubych zimowych ubraniach. W chwili uderzenia dziecko może jednak wysunąć się z ubrań i uderzyć np. w fotel. Należy pamiętać także o tym, aby regulować pasy za każdym razem, gdy mają być one użyte. 

Istnieje kilka wyjątków, gdy dziecko nie musi podróżować w foteliku. Jednym z nich jest sytuacja, gdy na tylnym siedzeniu nie ma możliwości zmieszczenia trzech tego rodzaju sprzętów. Wtedy jedno z nich może podróżować na siedzeniu z pasem bezpieczeństwa pod warunkiem, że ma więcej niż 3 lata. Kolejnym wyjątkiem jest także sytuacja, gdy dziecko ma ponad 135 cm wzrostu i nie ma możliwości dopasowania fotelika do jego gabarytów. Brak obowiązku jego stosowania dotyczy także podróży taksówkami, pojazdami uprzywilejowanymi lub komunikacją miejską. 

Stosowanie pasów bezpieczeństwa jest bardzo ważne i ten obowiązek powinien być przestrzegany przez kierowcę oraz wszystkich pasażerów. W przeciwnym razie narażają się oni na kary finansowe, a przede wszystkim zwiększają ryzyko utraty życia lub zdrowia.
 
Porównaj ceny OC AC w 7 minut
Google+FacebookPodziel się:

« Powrót do listy poradników